Méně je někdy více.

PanthersCup 2018

28. března 2018 v 18:45 | Michal Trlica |  Soutěže,Výstavy
Pokud sledujete svět modelářství, případně můj blog, určitě víte, že 17.3. 2018 se na pražském Proseku uskutečnil další ročník soutěže PanthersCup, jejímž pořadatelem je prosecký klub plastikových modelářů KPM Prosek Panthers. Každý rok se na místní akci těším, jelikož je zde vždy k vidění velké množství přenádherných výtvorů a také tu pokaždé doplním zásoby barev Vallejo, dřevěných podstavců a dalších modelářských potřeb. Letos jsem také využil přítomnosti prodejců z obchodu MN-modelář a vyzvednul si zde svou objednávku doplňků pro Somuu S-35 v pětatřicetině. Dalším důvodem, proč jsem se na letošní PanthersCup těšil byla skutečnost, že tématem jsou pro tento rok osudové osmičky. Pravda, téma je to široké, a tak jsem opět čekal záplavu Tigerů a jiných masově známých strojů spojených s tímto číslem. Ve skrytu duše jsem ale věřil, že alespoň část modelářů se chopí příležitosti a vynese na světlo veřejnosti modely, figurky, viněty a diorámy s tematikou událostí na našem území z let 1918, 1948, 1968 a samozřejmě pro mě "nejsrdcovějšího" roku 1938. S potěšením můžu konstatovat, že vinět a diorám z "osmatřicátého" bylo k vidění více, než v předchozích letech. Co mě také velmi potěšilo na letošním PanthersCupu bylo setkání s jedním z návštěvníků mého blogu a diskuse nejen o mých stránkách a modelech, nýbrž i o modelářské tvorbě zachycující právě období Mnichova a mobilisace.
Jak již jistě víte, mé články ze soutěží a výstav bývají poněkud skoupé na fotografie, focení mi totiž příliš nejde a tak se soustředím pouze na to, co mě vždy nejsvíc osloví a ani letos tomu bohužel nebylo jinak. Tento článek tedy bude především o modelech, které zachycoval právě rok 1938, protože ty mi udělaly největší radost ze všech vystavených kousků.
Já jsem letos bohužel mohl přispět pouze jedním takovým kusem, a tím byl LO vz. 37 typ E. Po dlouhém rozhodování jsem také vzal Jacobsův Fokker Dr. I i přes skutečnost, že jsem zde sliboval jeho ukrytí před veřejností z důvodu ne zcela profesionálně provedeného výpletu a přilepení horního křídla. No a samozřejmostí v sestavě byl i německý kořístní Pz.Kpfw S35 739 (f).
Nyní již několik fotek:
U této viněty jsem strávil poměrně dost času. Upřímně řečeno, nic takového jsem ještě neviděl. Jednoduché a přesto všeříkající. Krom toho nádherné figurky naší armády vzniklé dozajista složitou konverzí a přesto tak skvěle provedené. Jednoduchá popiska 1938 doplněná výtiském Českého slova vypovídá naprosto o všem. Zkrátka 1938! Kéž by takových vinět bylo více...


A další pěkná práce zachycující situaci v našem pohraničí...
Nádherná dvaasedmdesátinová dioráma z června 38, údržba řopíku a "vzácná návštěva"...
Trochu menší nádhera... Dělal jsem to já...
Muzejní expozice připomínající osudový rok 38...
A v závěsu další vlastenecký počin. Radost pohledět!
Ani v kategorii papírových modelů nezůstali modeláři pozadu se ztvárněním událostí z konce první republiky.
Bohužel je třeba posunout se dál a předat vládu zase jinému ražimu... Ocitáme se o deset let později, v roce 1948.
Nad touto V3Skou tata opět zavzpomínal na vojnu...


Papírová Tatra 815... Mnozí z nás by tohle nedokázali ani z plastu, natož z papíru... Neuvěřitelná úroveň modelářského umění!

Rommelův Greif, klasika...

"Sírovo" přenádherné "BeuteTéčko".
Dreidecker vzniklý pod mýma rukama...
A má německá kořistní Somua, na kterou jsem tolik sázel a která měla být mým trumfem. Pokud mělo z mnou přivezených modelů něco šanci na výhru, byl to tento tank... Jenže jak říká Dalibor "Žádný plán nepřežije první výstřel!"
Tato dioráma mě doslova donutila se smát. Italská protiletecká jednotka a její sestřely. K tomu popiska na okraji podložky "Stoprocentní sestřely - Dučeho jebne."
Na závěr jedno velké překvapení. Když se tuhle zprávu dověděl kolega Dan, ihned uvedl: "Uplně jsem si vzpomněl jak když jsi šel do seniorů jsi měl strach, že skončilo tvé soutěžní období, a ono naopak!" Necítím se že by to bylo nějak obráceně, než v dětských a juniorských kategoriích, ale částečně má pravdu... Tak jako tak mám ze dvou druhých míst radost a ani je moc nechápu, už vůbec ne v případě opatlaného trojplošníku. Rozhodčí byli zřejmě odborníci a hodnotili Clerget a vrtuli z Camelu, jinak si to ocenění nedokážu vysvětlit...
Z reportáže o letošním PanthersCupu je to vše, už teď se ale vělmi těším na akci v Lednici, kde bych se měl ukázat po boku kamaráů z KVH Břeclav v uniformě četnické a také již byl zveřejněn plakát k letošnímu IX. ročníku Plastic People of Tovačov, snad se tam zase představíme s naší výstavkou a uniformami. Takže hezký zbytek dne, příjemné Velikonoce a mnoho zdaru a úspěchů.
Michal
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alexander Alexander | 1. dubna 2018 v 19:42 | Reagovat

Gratuluji k výhře! Jen tak pro zajímavost bych chtěl něco podotknout k roku 1938: Můj pra pra děda byl henleinovec a bojoval na pohraničí s četníky v Hati.

2 Michal Michal | Web | 14. dubna 2018 v 10:58 | Reagovat

[1]: Díky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama