Méně je někdy více.

Aktuálně

Věra Ferbasová - 105 let

21. září 2018 v 17:00 | Michal Trlica
Dnes si připomínáme jedno významné výročí, jeden významný den. Někteří již určitě tuší, jiní stále tápou. Dnes je to přesně 105 let od chvíle, kdy se narodilá má nejmilejší prvorepubliková herečka. Den, kdy se narodila Věra Ferbasová, vždy veselá a usměvavá dívčina, kterou známe především ze zlaté éry československého filmu v období první a druhé republiky, částečně i Protektorátu Čechy a Morava. Její život však tak veselý jako většina rolí, jež ztvárnila nebyl…
Já se svou výstavkou věnovanou této význačné herečce během letošního ročníku Plastic People of Tovačov. (Autorem fotografie je Daniel Knotek, kterému tímto ještě jednou děkuji.)

POZVÁNKA: Československo (nejen) 1938 (2018)

1. května 2018 v 11:25 | Michal Trlica
I dnes vás všechny vítám na stránkách mého blogu. Přesně před rokem se zde objevila pozvánka na výstavku nazvanou Československo (nejen) 1938. Tato akce proběhla minulý rok poprvé s laskavým svolením a podporou pořadatelů modelářské soutěže Plastic People of Tovačov. Jednalo se více méně o generálku na následující ročník, kdy má být soutěž celá v duchu osmičkových výročí. A protože celý rok je již nenávratně pryč, opět přicházím s další pozvánkou.

Československo (nejen) 1938Veselé Vánoce 2017!

23. prosince 2017 v 13:00 | Michal Trlica
Vážení přátelé i nepřátelé, kolegové modeláři, reenactoři, příznivci historie, divadla a všeho dalšího, dovolte mi nyní opět shrnout rok, který se pomalu chýlí ke konci, a běhěm kterého se stalo mnoho krásného a taky mnoho toho méně pěkného. Myslím, že to bude velmi náročné ohlédnutí, protože z mého pohledu byl tento rok velmi bouřlivý. Ale k tomu se postupně dostaneme... I když už teď vím, že spoustu toho, co jsem chtěl napsat zapomenu uvést.

POZVÁNKA: Československo (nejen) 1938

1. května 2017 v 15:15 | Michal Trlica
Opět zdravím všechny modeláře, reenactory a příznivce historie, jak vojenské, tak "civilní" i náhodné kolemjdoucí. Tentokráte přicházím s pozvánkou na výstavu, které jsem spolupořadatel.
Možná si někteří z vás pamatují, že na minulém ročníku Plastic People of Tovačov jsem dostal nápad, a sice vytvořit na další této soutěži výstavku modelů a artefaktů mapující nelehké období našich dějin, zlomový rok 1938 kdy proběhla mobilisace Československé armády, následně byla podepsána Mnichovská dohoda a o něco později zřízen Reichsprotektorat Böhmen und Mähren - Protektorát Čechy a Morava. Rok se s rokem sešel a já s velikou radostí konstatuji, že 20. 5. 2017 se v rámci modelářské soutěže Plastic People of Tovačov uskuteční výstavka nazvaná:

"Co je platno životní mít plán, když do toho vletí eroplán?!"

Československo (nejen) 1938


Veselé Vánoce 2016

24. prosince 2016 v 14:35 | Michal Trlica
Vážení přátele, kolegové modeláři, reenactoři, zájemci o vojenskou historii, sběratelé, umělci a všichni, kteří zachováváte přízeň mému blogu. Po roce se tu opět (snad) ve zdraví scházíme. Dovolte mi opět, abych se pokusil o sepsání takového shrnutí roku, který nám pomalu, ale jistě končí a na závěr připojil krátké přání.
Náš stromeček letos změnil pozici, jinak je ale téměř identický...

Veselé Vánoce 2015

24. prosince 2015 v 14:50 | Michal Trlica
Zdravím přátelé a příznivci mého blogu! Pokud jste ještě nějací zbyli... Už se z toho stává trochu klišé, každý rok píšu téměř stejnou větu "Po roce přicházím opět se shrnutím všeho, co se událo, a také s přáním do roku nového." Pojďme se tedy na to podívat.
I letos přikládám fotografii našedho stromečku.

Veselé Vánoce 2014

23. prosince 2014 v 22:45 | Michal Trlica
Rok se s rokem sešel, a já opět přicházím s přáním klidných a veselých Vánoc a úspěšného vstupu do nového roku.

Dárečky

25. prosince 2013 v 16:50 | Michal Trlica
Slíbil jsem, že zveřejním forografie dárků, které jsem nalezl pod vánočním stromečkem, tak je to tu:
Modelářské dárky.

Veselé Vánoce 2013

23. prosince 2013 v 18:15 | Michal Trlica
Další rok uplynul, a Vánoce se opět hlásí o slovo. Je tedy i na mém blogu, aby se k tomu nějak vyjádřil.
Přání veselých Vánoc, pokud možno ve větší pohodě, než bez střechy nad hlavou, promrzlý až na kost jen v kabátě a s poslední Scho-ka-kolou v obklíčení u Stalingradu.

Vzpomínáme...Georg Bose

26. září 2013 v 18:35 | Michal Trlica

26. 9. 2011

26. 9. 2013

Předem bych rád upozornil, že nezastávám myšlenku nacismu, ale vzdávám tu čest panu Georgu Bosemu.


Dnes je to dva roky, od chvíle, kdy pan Georg Bose opustil tento svět.

A zpět k původnímu vzhledu blogu!

30. srpna 2013 v 19:15 | Michal Trlica
Možná někoho opět urazím, či pohorším, ale rudá pomsta mi už stačila. Ať si o mě myslí kdo chce, co chce, ale nemusí mě hned označovat nacistou. Mimo to tento vzhled nemá s nacismem nic společného, a já také ne. Takže na žádost svých čtenářů jsem uvedl blog zpět, tak jak si mi líbí. Konec konců je to můj blog, a já si ho můžu vyzdobit jak chci, a figurky si také mohu malovat jaké já chci. A omlouvám se všem, kteří utrpěli z rudého pozadí šok, či snad nějakou zdravotní ujmu.
Michal

Nový vzhled

22. srpna 2013 v 21:23 | Michal Trlica
Po tom, co jsem si přečetl trefnou narážku, že jsem nácek, jsem se konečně probral. Sice jsem nikdy ničím podobným nebyl a ani nebudu, ale někteří lidé se prostě přesvědčit nedají. A tak mi nezbylo jiné možnosti, než se dát na rudou stranu komunismu a vítězné sovětské Rudé armády. A proto jsem také dal mému starému blogu nový kabát. Krásně rudý se žlutými doplňky. Ani se neodvažuji dodat, že před 70 lety od dnešního dne získal pan Bose Allgemeines Sturmabzeichen. Ale proč ho vyzdvihovat, byl na straně nacistů!

Operace Zitadelle (70 let)

4. července 2013 v 13:40 | Michal Trlica

Přesně před 70 lety začala v Kurském oblouku dosud největší tanková bitva.

Podle mého názoru, by tuto významnou bitvu druhé světové války měl znát každý, kdo se o tuto tematiku jen trochu zajimá. Nejen že šlo o největší tankovou bitvu v historii, ale zároveň byla Citadela poslední Německou ofenzivou na východní frontě.
Leutnant Georg Bose, přiblíží celou bitvu více. On tam opravdu byl. Já naštěstí ne. Toto video už možná znáte.

Prázdniny? Už zase?

28. června 2013 v 14:05 | Michal Trlica
Dnes jsme dostali vysvědčení. První rok na střední škole utekl jako voda, až mě to mrzí. Nějak nevím čím to je, zřejmě mám nějakou psychickou poruchu ale vůbec nemám radost ze začátku prázdnin. Minulý rok jsem na tom byl stejně, protože se rozpadl náš vynikající kolektiv ze základky a já si myslel že tak dobré lidi už nikdy nikde nepotkám. První dva měsíce na střední jsem měl ten samý pocit, nikoho jsem neznal a ztrácel jsem se v obrovské budově. Stres, bezmoc, strach a beznaděj. To byly mé pocity. Ale potom se to zlomilo a já věděl že to půjde. Nebylo to snadné ale nakonec jsem to dokázal a zapojil se opět do běhu světa. Začal jsem poznávat učitele a hlouběji i své spoluužáky. Ve třídě je nás 32, z toho 28 děvčat, moc milých a příjemných. A teď, když jsem se pořádně rozkoukal přichází konec, konec školního roku.
Moje myšlenkové pochody mají i vojáci Wehrmachtu a SS.

Veselé Velikonoce

1. dubna 2013 v 10:10 | Michal Trlica
Když je dnes to Velikonoční pondělí, tak Vám všem také popřeji. Užijte si to, navštivte své kamarádky, přítelkyně a maminky a dejte jim ten výprask, když dnes můžeme. Moc to nepřehánějte s pitím a i když je tady u nás 10 čísel sněhu, tak ještě jednou Veselé Velikonoce.
Beránek, vajíčka a kus masa.

Šťastný Nový Rok 2013

31. prosince 2012 v 16:33 | Michal Trlica
Dalších 365 dnů je za námi a nezbývá nic jiného než se rozloučit s rokem 2012 a věřit že ten nový rok 2013 bude ještě lepší. Snad bude taky trochu volnější, budu se snažit dát sem již dokončené projekty a ty nové uploadovat v čase kdy je dělám. Takže tímto Vám přeji Šťastný Nový Rok 2013. Ať se Vám daří ve škole či práci a hlavně v modelařině. Pokud soutěžíte tak mnoho štěstí! A hlavně pevnou ruku!
Michal

Co jsem našel pod stromečkem...

25. prosince 2012 v 22:59 | Michal Trlica
Na přání Vás, čtenářů, jsem zdokumentoval co jsem našel pod vánočním stromkem. Myslím že se Ježíšek docela trefil.
Foto:
Tak tady to je. Asi největší radost mi udělala ta největší krabice.

Veselé Vánoce 2012

24. prosince 2012 v 10:36 | Michal Trlica
Milí přátelé, svátky klidu a míru jsou přesně po době jednoho roku opět tady. Nevím co se to děje, ale jak už píšu asi po sté, nic a nic nestíhám. Skoro rok už jsem pracoval na malé vinětce, pár týdnů je už i hotová, ale nenacházím čas zveřejnit ji na blogu. Stejně tak tomu bylo i s tímto článkem. Ten měl být už tradičně napsán včera, těžko když nemám foto stromku, který Ježíšek nestihl nazdobit. Ale co už, doufám že se na můj blog nevykašlete ani v roce 2013, napíšu to narovinu: co jsem nastoupil na SŠ tak na modelařinu nějak nezbývá moc času a kolikrát ani nálada. Ani nevíte jak mě to mrzí, ale nedá se svítit... Letošní rok byl opravdu náročný, nejprve přijímací řízaení na školy, potom prázdniny (dva měsíce mi proklouzly mezi prsty a já zase nějak nic nestihl), a potom už jen poslední hřebík do rakve: střední škola. První měsíc byl asi nejhorší, pokud dovolíte přirovnal bych to k U-Bootu při "nárazovém" ponoru: Nejdřív příď ostře dolů a potom se ponorka začně stavět na rovný kýl. A ten první měsíc jsem měl pocit že ta moje ponorka sedne až ne dno. Jenže jsem měl štěstí. Jak řekl Jurgen Prochnow v Das Boot: Milý bůh nám pod kýl hodil lopatu písku! Abych to vysvětlil: Po tom asi prvním měsíci jsem začal poznávát některé učitele hlouběji, a teď už vím že to s nimi asi tak těžké nebude, ale... Nechval dne před věčerem! Dokonce je tam jedna paní inženrýka, která mi vždycky vnese úsměv na tvářUsmívající se. Sěcka jou moc fajn, lepší bych ani dostat nemohl!
Tak to se mi zase nějak vymklo z rukou, ze článku o Vánocích se stal článek o škole, ale já jsem se z toho všeho musel vypsat. Snad to poslouží jako povzbuzení pro ty, které to vše teprve čeká.
Tak tedy kolegové modeláři, ale i všichni náhodní kolemjdoucí, tímto Vám všem přeji Krásné Vánoce roku 2012, ať je to pokud možno menší katastrofa než bitva o Stalingrad. Přesně před 70 lety totiž Wehrmacht zažíval dosud svou největší porážku. A raději i ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2013, o tom bych chtěl napsat samostatný článek, ale znáte mě.
Stromeček, který to vše zdržoval.

Konec světa? Modelářského určitě!!!

19. prosince 2012 v 23:28 | Michal Trlica
Tak si představte, co jsem se dnes zase dozvěděl. Jdu si chodbami naší rozlehlé školy, usmívám se a těším se na Vánoční volno, sejdu schody do šatny, přezuju se, obleču si bundu a jdu si koupit do MPM matný lak Tamiya s tím že se zeptám i na lesklý, který se prostě nedá sehnat. Vyjdu schody a vejdu do prodejny. Prohlížím si co je nového a nejednou zaslechnu rozhovor vedený prodavačem a chlapíkem, který tam stál. Nejstrašnější zprávy co jsem za celý modelářský život dostal. Evropská unie nám modelářům ZAKAZUJE používat lepidla, ředidla, a čističe firmy Tamiya a některé barvy a metalizéry Gunze. Hlavně ty na bázi lacquer. Já jsem sice příznivce akrylek Tamiya, ale dovedete si představit život například bez lepidla, nebo čističe na Vaši milovanou stříkací pistoli? Já osobně ne. Když ten pán odešel, zeptal jsem se na ten lesklý lak, dozvěděl jsem se že pořád není a ani nebude. Matný jsem dostal a když jsem zjistil že Tamiyácký AIRBRUSH CLEANER u nás v ČR končí a že na prodejně je poslední lahvička, neváhal jsem a ihned si o ni řekl. Prodavač mi také vysvětlil že každá položka, která je označená malým červeným čtverečkem, už nebude dostupná a že je to posledních pár kusů, které jsou. Takže Tamiyácké lahvičky se žlutým a růžovým uzávěrem asi budeme hledat marně. Stajně tak jsou zakázána lepidla s citronovou vůní, údajně tímto krokem chce EU zabránit požití lepidla dětmi.
Tak tyto miláčky nám EU zakázala.

VŠECHNO NEJLEPŠÍ, HERR LEUTNANT!

21. října 2012 v 12:28 | Michal Trlica
Dlouho se nic nedělo, ale dnes jsem dokončil ten zmiňovaný projekt ve větším měřítku. Tak se podívejte:

Leutnant Georg Bose by včera oslavil 91. narozeniny.

Já jsem tak učinil se svou bojovou skupinou 1/6.
 
 

Reklama