Méně je někdy více.

Moje diorámata a viněty

Wenn die Soldaten... Dokončení

26. března 2016 v 18:55 | Michal Trlica

Wenn die Soldaten durch die Stadt marschieren, öffnen die Mädchen die Fenster und die Türen...

Je slunečné květnové dopoledne. Příroda v plném rozpuku, louky hrají všemi barvami a slunce příjemně hřeje. Malá Audrey si hraje na dvorku se svou nejlepší přítelkyní Jeanne'd Arc, čas od času spolu vyběhnou na louku a vyhlížejí tatínka, který odešel do blízkého lesa pro dříví. Na stole zanechal rozečtené noviny, balíček cigaret a lahev vína. Z kuchyně se line vůně kolačů. Čas oběda se blíží. Zdá se, že bezstarostné dny Audrey v zelených šatech nemůže vůbec nic narušit. Když znova vychází z domu na dvorek, zaslechne hřmotný sborový zpěv. Něco takového ještě nezažila. Blíží se rytmické dunění, vrzání a slova, kterým Audrey nerozumí. Zvědavě se jde podívat blíže k plotu. Pořádně nechápe, co se děje před jejím zrakem. Po prašné cestě vedoucí pod jejich modrým plotem, který by zasloužil nový nátěr se sunou zvláštní šedá vozidla se žlutými čísly. Z každého takového vozidla kouká voják v černém mundůru a usmívá se. Některý jí zamává, jiný něco hledá v náprsní kapse. Vedle tanků pochodují další vojáci, málo který je starší než Audreyin táta. Všichni vypadají stejně, mají šedé kalhoty, vysoké boty a šedozelenou blůzu. Ale nejde z nich strach... "Wenn die Soldaten durch die Stadt marschieren, öffnen die Mädchen die Fenster und die Türen..." zpívají. Dívka v zelených šatech a červených střevíčcích se na ně usmívá. Když v tom se stane něco nečekaného. Jeden z šedozelených chlapců se odtrhne od pochodujícího zbytku skupiny. V ruce má žluté kvítí a nese jej dívence stále stojící v otevřené brance. Jaká náhoda, že se text jejich pochodové písně tak přesně vyplnil... Audrey si všímá ještě jednoho muže. V pravé ruce má cigaretu a narozdíl od ostatních má na hlavě čepici s kšiltem. Velitel jednotky také přerušil pochod a pozoruje reakci dívky s šibalským pohledem a psem po svém boku...
Dokončeno...

Wenn die Soldaten... 11. část

13. března 2016 v 10:50 | Michal Trlica
Zdravím všechny kolegy modeláře, i ty, kteří nemodelaří, ale rádi si modely a diorámy prohlížejí. Tentokrát přináším fotografie další figurky do diorámy z prostředí francouzského venkova. Jak bylo popsáno v devátém dílu, jde o figurku německého frontového důstojníka, která vznikla konverzí z poddůstojníka firmy Tamiya. O tom, jaká je tato figurka v porovnání se starší figurkou firmy Dragon jsem se přesvědčil při malbě. Zatímco u Dragona jsem musel drapérii spíše hledat, tady si záhyby na látce našly mě. Opravdu, radost malovat... A to jsem už dlouho nezažil!!!
A nyní pár fotek:
Malbu hlavy jsem začal opět trochu jinak, než obvykle. Nejprve jsem namaloval brigadýrku...

Wenn die Soldaten... 10. část

5. března 2016 v 10:55 | Michal Trlica
Další figurka je hotová, a tak zveřejňuji několik fotografií. Během malby jsem byl často rozpačitý z průběžných výsledků, ale nakonec to nějak dopalo. Neříkám, že se vše povedlo úplně přesně podle mých představ, ale myslím, že nejhorší to také není.
A nyní se už podívejme na několik fotografií:
Namalovaná hlava, zatím bez vymalované lodičky M35.

Wenn die Soldaten... 9. část

12. února 2016 v 19:35 | Michal Trlica
Zdravím kolegové! Sám se divím, že právě teď píšu tento článek. Myslel jsem, že do figurek se dlouho nepustím. Aby nedošlo k nějakému nedorozumnění... Ve stádiu Surfaceru se nacházely už před asi třemi měsíci, ovšem k malbě a hlavně domalování první z nich jsem se dostal teprve nedávno. Hlavu jsem měl namalovanou asi měsíc, ale pořád jsem se nedokázal odhodlat k malbě zbytku figurky. Až v průběhu tohoto týdne to přišlo. Největší zásluhu na tom má moje spolužačka, a jak dnes sama řekla, moje kamarádka Hanča. Nebýt jí a jejího přesvědčvání mě o tom, že mám výtvarné nadání a smysl pro detail, tento článek by jste vůbec nečetli. Protože ve mně převládá pocit, že neumím vůbec nic...
Ale nyní se podívejme na několik fotografií:
První figurkou je voják pěchoty Wehrmachtu, o jeho hodnosti se budu rozhodovat později, ale vidím to nejvýše na desátníka. V celé diorámě však bude hrát hlavní roli. Figurka pochází z produkce firmy Dragon. Odvrtal jsem otvor pro osazení nové hlavy s lodičkou M35, nahradil řemení plynové masky novým, zhotoveným z plíšku, a přidal Gasplane (protichemickou pláštěnku), která je typická zejména pro období začátku války.

Wenn die Soldaten... 8. část

29. listopadu 2015 v 15:05 | Michal Trlica
Zdravím přátelé modeláři, po velmi dlouhé odmlce se opět vracím s kratším článkem. Dovolte mi ale nejprve vysvětlit mou dlouhou nečinnost.
Asi největším nepřítelem mé modelářské tvorby je v současnosti škola. Návrat domů kolem páté hodiny večerní... To už na modely nezbývá příliš času, ale hlavně nálady. Chuť k tomu, abych pracoval na diorámě mi poslední dobou chybí. A když nějakou najdu, udělám na tomto projektu jen nějakou drobnost. Dalším důvodem pozastavení prací na této diorámě byly dvě hospitalizace, které mě nedávno potkaly a další osobní potíže, které mi na veselí nepřidaly.
Ale podívejme se, co jsem vytvořil, dnes se budu zabývat tvorbou terénu:
Nejprve jsem vytvořil cestu vedoucí podél vyvýšeného bodu terénu, kde se nachází zahrada. Na základní vrstvu jsem nanesl další vrstvu sádrokartonářské stěrky, a po zavadnutí jsem do ní molitanem vytvořil strukturu prašné cesty. Následně jsem otiskl tank, a po vytvrdnutí provedl drobné opravy.

Wenn die Soldaten... 7. část

30. srpna 2015 v 23:40 | Michal Trlica
Poněkud dříve jsem opět tu a přináším další článek dokumentující stavbu diorámy "Wenn die Soldaten..." Tentokráte pro Vás mám dokončení prací na lehkém tanku Pz. II Ausf. C.
Foto:
Tady jsem minule skončil. Tank je opatřen vrstvou tmelu Mr. Surfacer 1000.

Wenn die Soldaten... 6. část

28. srpna 2015 v 11:40 | Michal Trlica
Zdravím všechny návštěvníky a příznivce mého blogu! V mém životě se střídají chvíle, kdy na modely nemám vůbec náladu, a naopak chvíle takového zapálení pro tvorbu, že ani nestíhám dokumentovat jednotlivé kroky stavby modelu. Nyní jsem zase na úpadku, ale ještě jsem našel trochu síly abych zveřejnil několik fotek, které se mi již delší dobu povalují v počítači.
Dnes se tedy podíváme na postup prací na tanku Pz. Kpfw. II Ausf. C.
Zde je ona podkladová fotografie, o které jsem mluvil již dříve. Za povšimnutí stojí plachta skrývající vezený materiál na motorovém prostoru vozidla. Také zde vidíme várnici, na jejímž víku je připnut ešus. Dále můžeme pozorovat bednu na nářadí či jiný materiál na levém blatníku umístěnou vedle zvedáku. Před touto bednou se nachází odložená polní lahev. Také je vidět, že podél levého bočního pancíře je za korytem antény protaženo tenké ocelové lano. Na tažném zařízení visí kbelík, a také vidíme že na předních světlometech jsou ochranné návleky. Ještě stojí za povšimnutí pravděpodobně složená deka či plachta na bedně na nářadí, která se nachází na pravém blatníku v jeho zadní části. To vše je nutné reprodukovat na modelu...

In Deckung!

24. dubna 2015 v 14:55 | Michal Trlica
Před 70 lety zuřila v Berlíně poslední bitva druhé světové války na evropském bojišti. Na straně jedné stála Rudá armáda, která před sebou tlačila Němce od operace Kutuzov v polovině roku 1943. Na straně druhé stálo to, co Třetí říši ještě zbylo. Demoralizované jednotky Wehrmachtu, příslušníci SS, kteří snad ještě stále věřili v konečné vítězství, Volkssturm, tvořený každým, kdo dokázal udržet zbraň, a jednotkami Hitlerjugend, které byly buď stále ještě zfanatizované, nebo neměly z celé situace rozum. Nemyslím si, že většina z těchto mužů a chlapců ještě bojovala za Führera, nebo za Vaterland. Bojovali o přežití, a bojovali proto, že kdyby odřekli, viseli by na kandelábru s papírovou cedulí na krku.
Já jsem si řekl, že by nebylo špatné připomenout sedmdesáté výročí bitvy o Berlín malou vinětkou s příslušníkem Hitlerjugend připraveným k obraně Berlína s pancéřovou pěstí. Pro mně osobně jsou chlapci v černých uniformách s červenobílou páskou na rukávu a Panzerfaustem v rukou synonymem této poslední bitvy, která jen dokázala, že válka je schopná zneužít i malé děti.
Z korkové desky jsem vyřezal tvar zdi, která zůstala z domu po zuřivém bombardování a dělostřelecké palbě. Následně jsem korek potáhnul sádrokartonářskou stěrkou, a po vytvrdnutí jsem jehlou vyškrábal jednotlivé cihly. Pak jsem nanesl slabou vrstvu stěrky, čímž jsem vytvořil omítku. Z exteriérové strany hrubší, v interiéru jemnější. Z vnější strany jsem naznačil i průstřely.

David gegen Goliath

28. března 2015 v 10:50 | Michal Trlica
Opět zde vítám všechny příznivce modelaření, případně mého blogu.
Jak jste si již jistě všimli, mé hlavní zaměření jsou diorámy, ale občas se odchýlím i k jiným kategoriím, jako jsou například ponorky, velmi z řídka i letadla. Figury 1:6 jsou kategorie sama pro sebe. Ale zpět k věci. Práce na diorámě Wenn die Soldaten nejsou ještě ani v polovině, a já začínám další soutěžní sezónu. Bohužel, bez diorámy, kterou bych mohl vystavit. A tak jsem během nemoci prohledal kitník, ano, to, co připomíná menší modelářskou prodejnu, a našel tvrdou kartonovou krabičku, kterou jsem získal spolu s medailí jako ocenění na loňské plastikové zimě. Její obsah tvořil jeden sádrový odlitek, a tři polyuretanové díly. Ano, tušíte správně. Šlo o model opevnění. Konkrétně o sovětské palebné postavení s věží tanku KV-1. Dlouho jsem nepřemýšlel, a rovnou jsem se vrhnul na odstraňování nálitku z tankové věže. Zvláštností celého tohoto projektu je jeho měřítko. Tentokrát jsem měl v rukou něco malinko menšího, model ve dvaasedmdesátině. Na tomto měřítku jsem začínal, takže jsem se vlastně vracel do dětství. Ovšem s mnohem vybavenější dílnou, a nesrovnatelně větší zásobou zkušeností. Začal čtrnáctidenní boj mezi mnou, sádrovým odlitkem, třemi resinovými díly, a jednou figurkou. Má vize byla jasná, ovšem jak se to vyvrbí, to bylo tam, kdesi ve hvězdách.
Nyní se podívejme na několik fotografií, které jsem pořídil...
Zde je již vše zkusmo osazeno. Věž je začištěná a slepená. Největší prací na dílu věže bylo již zmiňované odstranění nálitku, a také začištění krupice, která se nacházela na spodní části štítu kanonu. Z měděného drátku jsem také vytvořil nová madla.

Wenn die Soldaten... 5. část

11. února 2015 v 1:25 | Michal Trlica
Další díl je tu, a s ním dokončení hrubé stavby tanku Pz. II Ausf. C firmy Tamiya. Připraveno je pro vás třiapadesát méně kvalitních snímků, ale můžu k tomu říct jen: Se s tim smiřte.
Stavbu "interiéru" bojového prostoru jsem začal natřením vany zevnitř matnou černou barvou, bránící nežádoucím odleskům. Po přilepení podlahy bych se tam nedostal, proto jsem nátěr provedl nyní.

Wenn die Soldaten... 4. část

23. ledna 2015 v 19:15 | Michal Trlica
Asi už to nikdo nečekal, ale práce na této diorámě pokročily. Nejde o nic převratného, protože mi poslední dobou chybí chuť k tvorbě, ale když mě to popadne, může mě zastavit jen nedostatek barev, či jiného materiálu. Nyní jsem se tedy dal do tvorby podložky diorámy. K terénu se v tomto dílu ještě nedostanu, ale jednu část terénu, která bude ve finále vidět, dnes uveřejním.
Podstavec a ohrádka z balsového dřeva.

Wenn die Soldaten... 3. část

24. srpna 2014 v 13:15 | Michal Trlica
V minulém dílu jsem sliboval, že se na chvíli vzdálím od stavby tanku, a zaměřím se na jinou část diorámy. Tak se stalo, a přináším fotografie zahradního nábytku, který jsem nabarvil.
Foto:
Důležitým detailem je proškrábnutí jednotlivých prken, ze kterých jsou sedáky lavic poskládány. Na horní straně dílu jsou mezery i hřebíky pěkné naznačeny, ale z boku škvíry chybí. Žiletkovou pilkou jsem proříznul každou mezeru, a injekční jehlou upravil její tvar. Vlevo je upravená lavice, vpravo po sestavení z krabičky.

Wenn die Soldaten... 2. část

13. srpna 2014 v 14:20 | Michal Trlica
Omlouvám se, že jste museli čekat tak dlouho, ale pracoval jsem teď převážně na figurách v měřítku 1:6, takže jsem se tomuto projektu věnoval podstatně méně. Malinko jsem pokročil se stavbou tanku Pz. II C a tak se s vámi dnes podělím o pár fotek.
Horní díl korby tanku vyštípaný z rámečku.

Wenn die Soldaten... 1. část

29. března 2014 v 13:00 | Michal Trlica
Opět se hlásím, tentokrát s tvorbou nové diorámy, která se tentkorát bude odehrávat na krásném území květnové Francie, roku 1940. Začal jsem stavbou tanku Pz. Kpfw. II Ausf. C. Vedle StuGu III Ausf. G a Ferdinanda je to jeden z mých nejoblíbenějších strojů, takže jsem se na stavbu velmi těšil. Dalším důvedem mého nadšení pro touto stavebnici je fakt, že se jedná o nový výrobek firmy Tamiya, který nemá s jejím stařičkým Panzerem II nic společného. Tamiya překonává Dragon právě tím, že její stavebnice jsou snadno sestavitelné, avšak s ostrými a krásnými detaily. Díky tomu je pro mě Tamiya jedničkou. Stavebnice není nijak náročná, a lze ji tak doporučit i naprostým začátečníkům.
Několik postřehů ze stavby:
Věž s dolepenými průzory a deflektorem před poklopem velitele. Při výběru průzorů je třeba zvýšené opatrnosti, jelikož stavebnice umožňuje stavbu verzí A B i C. Na každou z nich použijeme odlišné díly.

Gas! Gasmasken aufsetzen! FINÁLE

8. března 2014 v 11:00 | Michal Trlica

Dokončení

Po zhruba roce a dvou měsících je viněta dokončena. Kdybych na ní pracoval každý den, tak bych ji dokončil za poloviční dobu, ale práce často stála. Ne, že bych neměl čas, ale spíše mi chyběla chuť pokračovat, a tak jsem za tu dobu namaloval několik figurek, a pak se zase vrátil k vinětě. Chtěl jsem ji dokončit do soutěže PanthersCup 2014, což se mi nakonec podařilo, a tak tam bude k vidění. Ale nyní krátký příběh, který pomůže navodit tu správnou atmosféru, a snad i pomůže lépe pochopit, co se ve vinětě odehrává.

Gas! Gasmasken aufsetzen! (8. díl)

22. února 2014 v 18:00 | Michal Trlica
Figurky jsem již napatinoval, i když podoba bláta, kterou uvidíte v tomto článku stále ještě není definitivní. Po usazení do terénu dojde k doladění a navození mokrého vzhledu bot a jiných částí uniforem.
Foto:
Nejprve jsem nastříkal figurky směsí matného laku Tamiya XF-86 a zmatňovací báze. Po tomto kroku už se na povrchu nevyskytuje lesk, který vzniká při malbě oleji.

Gas! Gasmasken aufsetzen! (7. díl)

4. února 2014 v 14:50 | Michal Trlica
Poslední figurka je namalována, zbývají už jen drobnosti a patina. Opět malováno barvami Vallejo MODEL COLOR. Štětce jsem použil opět jen dva, protože víc jich nemám Smějící se.
Ale nyní už se podívejte na fotografie:
Namalovaná hlava s protiplynovou maskou.

Gas! Gasmasken aufsetzen! (6. díl)

25. ledna 2014 v 13:00 | Michal Trlica
Již šestý díl, tentokráte o poslední figurce, kterou je hlavní hrdina knihy a zároveň vypravěč příběhu, Paul Bäumer. V tomto článku se nedostanu k malbě, protože ta zatím neproběhla, ale přiblížím úpravy, které figurka podstoupila. Stejný postup jsem použil i u dvou předchozích vojáků.
Foto:
S pózou figurky, jak ji nabízí ICM jsem nebyl spokojen. Proto jsem ji podrobil lehké konverzi. Ta spočívá ve výměně hlavy, a změně polohy paží.

Gas! Gasmasken aufsetzen! (5. díl)

19. ledna 2014 v 16:30 | Michal Trlica
Dnes píšu jen aby se tu objevilo něco nového. Nic velkého nemám, protože se mi nějak nechce pracovat, však to jistě znáte... Ale podělím se o několik fotek krys, které jsem dnes dokončil.
Použil jsem resinové krysy firmy Plusmodel. Na fotografii jsou již odděleny od nálytku a začištěny.

Gas! Gasmasken aufsetzen! (4. díl)

10. ledna 2014 v 18:50 | Michal Trlica
Další figurka do mé viněty je zatím hotova. Jde o Alberta Kroppa, který byl spolužákem Paula Bäumera, jenž je vypravěčem příběhu knihy Im Westen nichts neues. Právě tato kniha se nepřímo stala předlohou viněty, která je již rok nedokončena. Prostě se mi moc nechce nic dělat. Ale nebojte, skončit s modely mě ani nenapadlo. Pořád něco dělám, ale né do této viněty. Jak jsem již uvedl, po několika měsících je je druhá figurka připravena ke zveřejnění.
Foto:
Stíny na blůze. Toto není konečný výsledek stínování, ještě jsem přitvrdil.
 
 

Reklama