Méně je někdy více.

Moje figury

Cтарший лейтенант Александра Самусенко

27. července 2018 v 11:05 | Michal Trlica
Možná už jste si všimli, že se snažím připomínat slavné a především pak ty méně známé osobnosti (nejen) druhé světové války prostřednictvím figurek a plastikových modelů. Jinak tomu nebude ani u dnešního článku. Něco malinko nového pro stránky tohoto blogu v něm však bude určitě.

Již dříve jsem zde díky modelům a figurkám čelil narážkám na svou politickou orientaci a já sám jsem si chvílemi uvědomoval, že je tu "trošku" přeněmcováno. Jenže když jsem se snažil najít slavné hrdiny z RKKA, nikdo mě pořádně nezaujal. Až před necelým půlrokem jsem našel ženu, a vlastně bych řekl ještě dívku, která mi doslova učarovala. A po půl roce bádání, shánění podkladů, stavebnice, leptů, prohlížení jejích fotografií a samozřejmě malbě figurky mohu konečně oznámit nový článek, věnovaný této ženě.

Nadporučík Alexandra Grigorjevna Samusenko

Staršij lejtenant Alexandra Samusenko po návratu z bitvy před tankem T-34/76. Fotografa Anatolije Morozova překvapila její usměvavá tvář silně kontrastující s tím, co vše již ve svém věku zažila. (Pozn.: Myslím, že úplně těsně po návratu z boje tento snímek nevzniknul, už jen díky přítomnosti zlatých slavnostních pogonů na gimnasťorce, kterou bych navíc tipnul na soukenný kus.)

Javert 1:6 (Earl Carpenter)

26. prosince 2014 v 17:30 | Michal Trlica
Na sklonku minulého roku jsem vytvořil dvě figurky z filmové verze Bídníků režiséra Toma Hoopera. Později jsem přidal figurku Jeana Valjeana podle knižní předlohy. Ale nyní jsem se rozhodnul pro mnohem větší a složitější projekt. Vytvořit svou oblíbenou postavu ve větším měřítku. 1:6.
S touto myšlenkou jsem si pohrával už když jsem dělal figurku Javerta v měřítku 1:35, ale stále mě odrazovala tvorba modré služební uniformy, která by nebyla snadná. Tenkrát jsem tedy celé plány zavrhnul a soustředil se na jednoduší a menší plastové figurky. Jenže mi to stále nedalo spát, a když jsem v pondělí 24. listopadu na síti nararzil na bezchybnou figuru Earla Carpentera, měl jsem jasno. Hlava pocházela z rukou velmi zkušeného britského sculptora, který je na stránkách OSW a Sixth Army Group znám jako Peter the Painter. Prošel jsem své zásoby, a spokojeně zjistil, že většinu potřebných součástí mám doma. Na konec týdne jsem si naplánoval výrobu hlavy.
V pátek jsem zašel do obchodu pro jedno balení pleťové FIMO hmoty, a po obědě jsem začal tvořit.
Ještě než se pustím do podrobného popisu tvorby své první vlastní figury, rád bych představil předlohu.
Earl Carpenter během skladby Stars. Les Misérables, 25th Anniversary production.

Jean Valjean

29. srpna 2014 v 20:25 | Michal Trlica

Les Misérables

(Bídníci)

Koncem minulého roku jsem vytvořil dvě figurky, které ztvárňují Samanthu Barks jako Eponine a Russella Crowa v roli Javerta. Sam hrála Eponine i v jevištní podobě muzikálu, Russell si zahrál jen ve filmu Toma Hoopera. V tomto článku poruším tradici, podle které jsem si za předlohy svých figurek vybíral herce z filmu. Takže ty, kteří se těšili na Hugha Jackmana bohužel zklamu. Ale udělám radost těm, kteří uznávají jediného skutečeného Jeana Valjeana. Totiž, toho knižnho, kterému dal život Victor Hugo.

Oberst Claus von Stauffenberg

20. července 2014 v 14:05 | Michal Trlica

Dnes je tomu přesně 70 led ode dne, kdy se odpůrci nacistického režimu pokusili o státní převrat, který zahrnoval zabití Adolfa Hitlera.

Myslím, že není třeba připomínat, kdo přinesl 20. července do Wolfchanze aktovku obsahující výbušninu. Ano, byl to plukovník Claus Philipp Maria Justinian Schenk, Graf von Stauffenberg.
Na tomto portrétu je Stauffenberg ještě před zraněním, které prodělal během své služby v Africe.

Inspector Javert

31. prosince 2013 v 14:10 | Michal Trlica

Les Misérables

(Bídníci)

Není tomu nijak dlouho, co se na stránkách tohoto blogu objevila figurka znázorňující Éponine Thénardiérovou, kterou ve filmovém muzikálu režiséra Toma Hoopera výborně zahrála Samantha Barks. Nyní se vracím s mou nejoblíběnější muzikálovou postavou. Jak napovídá nadpis, a předchozí bídnický článek, je to inspektor Javert.

Éponine Thénardier

17. listopadu 2013 v 11:55 | Michal Trlica

Les Misérables

(Bídníci)

Roku 1862 byl vydán román francouzského spisovatele Victora Huga (26.2. 1802 - 22. 5. 1885), který nese název Bídníci. Brzy byl přeložen do mnoha světových jazyků, a vyvolal veliký ohlas. Victor Hugo je jedním z hlavních představitelů francouzského romantismu, mimo Bídníky napsal další slavné romány, jako například Chrám Matky Boží v Paříži, Devadesát tři, Dělníci moře, Muž, který se směje, a další.
Jedná se o rozsáhlé dílo, většinou dvousvazkové. Kniha má asi 1400 stran, je dělena na pět dílů (I. Fantina, II. Cosetta, III. Marius, IV. Idyla ulice Plumet, a epopej ulice Saint - Denis, V. Jean Valjean), každí díl je dělen na knihy, a tyto knihy jsou ještě rozděleny na kapitoly.

Unteroffizier Hans Sdun

18. srpna 2013 v 21:40 | Michal Trlica

Unteroffizier Hans Sdun

Sturmgeschűtz-Abteilung 177

V předchozím článku jsem se pokusil popsat malbu figurky pomocí barev Vallejo. Nyní se na tuto figurku podíváme znovu a podrobněji. Tentokrát se však zaměřím na příběh Hanse Sduna, jako skutečné osoby.
Bohužel jedíná fotografie, kterou se mi na pana Sduna podařilo sehnat je tato. Pochází z Bundesarchivu.

General der Artillerie Helmuth Weidling

8. května 2013 v 15:15 | Michal Trlica

General der Artillerie

Helmuth Otto Ludwig Weidling

K výročí osvobození od fašismu jsem slíbil speciální model, který bude s tímto dnem nějak spojen. Příznivce soudruhů osvoboditelů z východního bloku asi zase nepotěším, nicméně Helmuth Weidling byl natolik rozumným generálem, že se shodl se svým štábem a dokonce s velením Rudé armády na ukončení bojů v Berlíně. Sám totíž dobře věděl, že další odpor je úplně k ničemu a dostat se z Berlína ven znamená jen probít se z kotle do kotle.

Weidling na portrétu z roku 1943.

U-Boot Leitender Ingenieur

8. února 2013 v 18:37 | Michal Trlica
A v dalším mém článku se mrkneme na figurku z paluby německého U-Bootu, konkrétně by mělo jít (zase) o U96, ale tato figurka nepředstavuje žádného konkrétního strojníka, který na ní sloužil. Vlastně šlo o to, že při sledování das Boot se mi nejvíce zalíbil Klaus Wennemann v roli 1. strojního důstojníka. Těm kdo to viděli asi nemusím vysvětlovat proč. Jak se ve filmu jmenoval jsem nezjistil, všichni mu říkají jen LI (zkratka pro Leitender Ingenieur). Možná to měl být Oblt. zur See Fritz Grade, který na U96 tuto funkci zastával, ale to je teď jedno.
To není Klaus Wennemann, ale moje figurka.

Leutnant Georg Bose

31. srpna 2012 v 17:05 | Michal Trlica

Leutnant Georg Max Bose

Sturmgeschűtz-Abteilung 177

Tak jsem se rozhodl, že se dám na dráhu figurkáře, protože diorámy už mě přestaly bavit. Né, dělám si srandu, ale jedna věc už mě na modelařině stejně nebaví. To stínování olejem a školními vodovkami. Ze všech stran se na nás chudáky modeláře valí španělská škola...tak jsem podlehl i já. Kdo by neznal ony pověstné nejlepší barvy na detaily, jak se o nich všude píše. Jsou to přece Vallejo acrílico-vinílico MODEL COLOR. Tak jsem si jich po dlouhém roce přemýšlení a strachu že mi to s nimi nepůjde přece jen oblednal 30 lahviček. To nám dělá nějakých 58kč x 30 to je asi 1750Kč. Za cenu jedné figury 1/6 mi přišly po 5 dnech čekání ony slavné barvy.
Tak to by bylo k barvám použitým na figurce všechno, ale asi nevíte kdo byl Leutnant Georg Bose, který se stal předlohou pro moji figurku.

Mafia 2-Vito Scaletta

21. října 2010 v 15:47 | Michal
Mafia 2
Tohle je to překvapení....Empire Bay, 1951...Mafia 2. Tohle nikdo nečekal že ne?

BoB Lt. Ronald Speirs Hotovo!!!

28. srpna 2010 v 13:17 | Michal
Speirs je hotov a já jsem neviděl jediný důvod proč to nezveřejnit. Doufám že se vám bude líbit. Kdybyste to chtěli vidět živě tak to beru ještě s Železným křížem a Russisch Truppe! na Zlínkit 2010.
Speirs je tady:

Jako vždy začínám videem.

BoB Lt. Ronald Speirs 3.část

26. srpna 2010 v 15:07 | Michal
Konečně je tu barvení Speirse. Tak jsem zvědav na vaše ohlasy a doufám že vás nezklamu.
Foto:
Základovka
Nebojte se na Speirse ani nespadla lavina ani nezmrzl. Jako základovku jsem zvolil Tamiyu XF-2.

BoB Lt. Ronald Speirs 2.část

18. srpna 2010 v 12:19 | Michal
Další díl o figurce Ronalda Speirse.
Foto:
vybavení
Výstroj a výzbroj Ronalda Speirse tvoří helma, Colt 1911 v pouzdře, polní lahev, 2 granáty, bajonet, taška na mapy a Thompson M1A1 poslední 2 věci na fotce nejsou.

BoB Lt. Ronald Speirs 1.část

13. srpna 2010 v 12:08 | Michal
R S
Moje minisérie Band of Brothers začíná.

Hauptmann grossdeutscheland division hotovo!!

17. dubna 2009 v 15:36
a fotky hotového hauptmanna zde:
pište komenty dik předem

Hauptmann grossdeutscheland division část 6

16. dubna 2009 v 19:42
foto hotové figury zde:
no tahle fotka je trochu rozmazaná
detail na vyznmenání hopla ten žel kříž ještě není hotov
podstavec byl u stavebnice
na něj jsem nanesl velice hustou směs lepidla herkules a jemného písku
jiný pohled
podstavec v barvě revell matt 16+85...
...a v oleji
hotovo Příště dokončení

Hauptmann grossdeutscheland division část 5

6. dubna 2009 v 11:37
další část hauptmanna zde je foto:
ty tanky se dají zvládnout na první pokus chce to jen jehlu a pevné nervy
lepší fotka zde je vidět nabarvený palec ten třetí tank shora se moc nepovedl
přilepená hlava
jiný pohled
čepice
boční pohled

Hauptmann grossdeutscheland division část 4

29. března 2009 v 17:23
a pokračujem zde je foto:
hlava zatím bez očí a granáty
hlava má nabarvená bělma.......
.............a duhovky
granát v ruce
jiný pohled ruka nemá palec............
.........a s palcem který zatím není natřený , granáty jsou na místě
jiný pohled do bílého pole přijdou 4 zlaté tanky to zas bude masakr

Hauptmann grossdeutscheland division část 3

28. března 2009 v 18:39
A konečně ty dlouho slibované ruce zde je foto:
přilepené paže.....
.....a přilepená ruka
jiný pohled
a nabarvená
jiný pohled
a pravá ruka v barvě omlouvám se za kvalitu
dva ruční granáty m 24 (nemají natřené spodní vršky) a walther p 38
a levá ruka s waltherem p 38 pravá stále bez granátu
 
 

Reklama