Méně je někdy více.

Moje modely

Pz.Kpfw. S35 739 (f) Dokončení

14. dubna 2018 v 10:45 | Michal Trlica
Shodou několika okolností se stalo, že dnes nejsem na ukázce v Koryčanech, kde jsme měli s kluky z Břeclavi dělat partyzány a místo toho píšu článek o dokončení Pz.S35 739 (f). Doufám, že i vy budete mít radost z dalšího úspěšně dokončeného projektu na stránkách tohoto blogu, na který se za chvíli podíváme. Nejprve ale několik obrázků z tvorby podložky a postupného usazování všech součástí do terénu.
Na tvorbě terénu není nic nijak zvláštního, ovšem na výrobu trávy jsem použil pro mě novou techniku. S oblibou používám pro tuto disciplínu travní vlákna firmy WoodlandScenics, ale díky jejich špatné dostupnosti na trhu trpím jejich nedostatkem. A tak jsem si řekl, že by asi bylo možné vyrobit je svépomocí. A skutečně. Potřebujeme k tomu pouze sisalový provaz a zelenou barvu odstínu, jaký požadujeme. Provázek lehce rozpleteme, vymácháme ve zředěné zelené (použil jsem barvu Vallejo ředěnou vodou), necháme proschnout, ještě lehce rozmotáme a máme v podstatě výrobek od firmy WoodlandScenics. Jen bych řekl, že mnohonásobně levnější. Výsledek je mnohem realističtější, než za použití statické trávy.

Pz.Kpfw. S35 739 (f) 2. část

16. března 2018 v 19:00 | Michal Trlica
Po (na mé poměry) celkem krátké odmlce vám přináším několik fotografií, které dokumentují dokončení tanku Somua S35, tedy vlastně německé verze tohoto francouzského stroje, který jako Beutepanzer vešel v německé armádě do povědomí jako Pz.Kpfw. S35 739 (f). Důvodem takto rychlého dokončení modelu je fakt, že jsem jej chtěl dokončit ještě do PanthersCupu, který vypukne již zítra. A tak jsem svůj čas musel rozložit mezi školu, učení na písemky a práce na tomto krásném vozidle. Nakonec se myslím povedlo, tedy co se S35ky týče, písemky zatím nemohu hodnotit. Podívejme se tedy, co bylo náplní mého volného času v posledních 14 dnech:
Nejprve se ale musíme prokousat všemi kroky dokončení stavby a povrchové úpravy. Zde je pohled na již dokončené vozidlo.

Pz.Kpfw. S35 739 (f) 1. část

28. února 2018 v 19:25 | Michal Trlica
Zdravím a opět vás všechny vítám na stránkách mého blogu. Už více než dva měsíce se tu nic nového neobjevilo a tak jsem podniknul takový závod s časem, jehož cílem mělo být zveřejnění článku do konce února. Upřímně řečeno stihnul jsem toho méně, než bych chtěl, ale i tak jsem se rozhodnul svůj dosavadní postup na tomto modelu publikovat. Nejprve bych ale chtěl opět nastínit celé pozadí tohoto projektu.

Fokker Dr.I (450/17)

16. listopadu 2017 v 18:45 | Michal Trlica
Vítám vás u dalšího modelu na mém blogu. Pokud si ještě pamatujete má poslední slova v předchozím článku, že za poslechu soundtracku k filmu Der Rote Baron přemýšlím o svém dalším projektu a divím se, co mi to přistálo na stole, tak nyní přichází vysvětlení.
Jak je jistě znát z předchozích dvou článků o Fokkeru D.VII, za dobu jeho stavby se ve mně cosi hnulo a můj odpor k letadlům částečně zmizel. A když jsem v časopisu Modelář uviděl ohlášení novinky na září 2017 firmy Eduard, věděl jsem, že nemám kam utéct. Ve chvíli, kdy na mě vykouknul přenádherný obraz Kateřiny Borecké zachycující celočerný Dreidecker J. Jacobse s ikonickou malbou na bocích trupu, vrátil jsem se opět do dob, kdy mi bylo asi deset let a já toužil právě po tomto stroji ve své sbírce. Bohužel jej ale žádná z firem neměla ve výrobním programu a tak jsem slepil několik jiných Dreideckerů, a že jich bylo dost! Tou dobou jsem lepil převážně letadla, ale samozřejmě jsem lepil také techniku, pokoušel se o diorámy, k tomu jsem také patlal lodě a ponorky, prostě všechno, co se mi jen trochu líbilo...
Ale když jsem teď koukal na ten obrázek v Modeláři, navíc nalomen dobrým pocitem z "Dé sedmičky" a v uších stále znějícími skladbami Friend and enemy, Der Rote Baron a The child věděl jsem, že budu muset, chtě nechtě utratit 240Kč za Profipackovou novinku obrnické firmy. A tak, když jsem ve čtvrtek 7.9. došel po škole na zastávku autobusu a zjistil, že mám dost času, padlo finální rozhodnutí. Vyrazil jsem do modelářské prodejny v ulici Ztracená a po prohlédnutí regálu se stavebnicemi od Edy a zjištění, že krabičku s katalogovým číslem 7039 nevídím, tázal jsem prodavače: "Prosímvás, máte ten novej Dreidecker od Eduarda?" Pan prodavač pronesl "Někde by tu měl být!" A skutěčně, sehnul se pod pult a vytáhnul krabici k onou přenádhernou ilustrací Jacobsova stroje. A tak jsem s krabicí od Edy a o 240Kč lehčí kráčel zpět k autobusu.
Titulní obrázek krásného stroje, který mi tak učaroval, že jsem se musel odchýlit od svého protiletadýlkářského přesvědčení. Na chvíli...

Pz. Kpfw. IV Ausf. H (2. část)

4. listopadu 2016 v 12:35 | Michal Trlica
Někteří z vás si možná ještě vzpomenou, že někdy koncem minulého roku jsem začal pracovat na stavbě modelu tanku Pz. IV verze H, který chci zasadit do stavu 12. Pz. Division Hitlerjugend. Další nápovědou by mohlo být, že jde o letitou a celkem zjednodušenou stavebnici firmy Academy. A právě tyto mínusy zmíněné stavebnice mě lákaly k její stavbě. Od započetí práce uběhlo mnoho času, mnoho se toho stalo a mnoho se toho změnilo. Na tanku se však neudálo vůbec nic a nyní jsem dostal chuť na pořádnou sochařinu a zhotovování vlastních doplňků většinou od nuly. Nebylo tedy nic jednoduššího než sáhnout pro krabici se zbytkem dílů a rozestavěný model do vitríny, začít opět studovat podklady na internetu a vrhnout se do práce.
Vítejte tedy u druhého dílu korejského masakru s intervencí z Japonské Tamiye a pomocí z polského RB Modelu.
Jak napovídá úvodní foto, nebude to nic pro slabší povahy odchované na nových Tamiyách a Dragonech...

Pz. Kpfw. IV Ausf. H (1. část)

2. ledna 2016 v 18:25 | Michal Trlica
Zdravím s dalším článkem. Možná jste teď trochu zmateni, a ptáte se, co to ten šílenec dělá, když nedávno psal, že nic neplánuje, především dokončit diorámu. Ano, i já jsem šokoval sám sebe, ale nějak to prostě přišlo. Už delší dobu sním o modelu Tanku Pz. IV z 12. SS. Pz. Division Hitlerjugend. Dlouho mi už také ve skladu leží stavebnice tohoto tanku od firmy Academy. Pokud patříte mezi znalce, tak si stále myslíte, že jsem asi zešílel. A víte co? Já to na sobě pozoruji už dlouho. Máte pravdu! Ale já mám podobné stavebnice rád. Samozřejmě ne ty, kde nelícují zádné dva díly k sobě, takovou stavbu bych asi ukončil hned v počátku, ale tato stavebnice sicce hodně pokulhává za dnešním standardem, ale pracovat se s ní dá. I její symbolická cena kolem 300 Kč nazanačuje, že nepůjde o žádnou vyšperkovanou Tamiyu. Ale právě u těch nových Tamiyí se stavby vždy obávám. Ne že bych se bál stavebnice, bojím se sebe, především toho, že ji zničím. Tady jdou všechny obyavy stranou. V podstatě ani není co zničit. A proto jsem s vidinou týdne volna před sebou vytáhnul krabici, a když jsem zjistil, že obchod Válka má slevy, bylo započetí stavby definitivně rozhodnuto. Dokoupím pouze nezbytně nutný set Tamiya 35185 a soustružené hlavně.
Nejednoho modeláře zhýčkaného superdetailními stavebnicemi firem Dragon a Tamiya by pravděpodobně tento obrázek na krabici téměř 40 let staré stavebnice odradil. Já mám alespoň pocit, že když to vyjde, budu mít ve sbírce model, do kterého jsem dal i vlastní úsilí. A když se to nepovede, tak co...

StuG III Ausf. B

30. prosince 2015 v 12:55 | Michal Trlica
Za poslední více než rok jsem dokončil pár modelů, které jsem ještě nepublikoval zde na blogu. Nyní bych vám chtěl ukázat ten novější. Jde o samohybné dělo Sturmgeschütz III Ausf B. Po tomto modelu jsem sáhnul ihned po návratu z nemocnice domů. Hledal jsem něco rychlého a nenáročného, něco co by mi mohlo vrátit chuť k lepení. Původně jsem plánoval vinětku s německými vojáky v Ardenách, poté figurku Německého vojáka s várnicí během zimy 1941/42, ale nakonec jsem si vybral to nejjednodušší, co jsem mohl. A o to mi šlo. Vytáhnul jsem tu nejmenší krabičku, a po krátkém váhání začal vyštípávat díly z rámečku. Jde o model v měřítku 1/100, takže je stavebnice co nejvíce zjednodušená. Nicméně úroveň detailů tohoto počinu ruské Zvezdy je velmi vysoká. Pravda, třeba vytěrák hlavně svými rozměry odpovídá spíše měřítku 1/72, ale neměl jsem chuť zabývat se tímto malým nedostatkem. StuG byl slepen asi za hodinu čistého času i s tmelením některých partií, což obstaral kyanoakrylát a debonder. Rozhodnul jsem se pro smytelnou zimní kamufláž nanesenou přes základní Panzergrau. Celou samohybku jsem potom zasadil na malou, ovšem výstižnou podložku znázorňující odtávající sníh kolem rozbahněné cesty.
Foto:
Panzergrau jsem si namíchal z akrylových barev Tamiya, smytelná kamufláž je tvořena silně zředěnou akrylovou barvou Tamiya XF-2 nanášenou štětcem. Přes ni jsem ještě napodobil šmouhy bílou barvou Vallejo, a ošoupaná místa vytvořil drybrushem pomocí šedého odstínu Vallejo. Odčeniny jsou malovány štětcem, opět pomocí barvy Vallejo.

Spitfire Mk. IXe BUNNY MAZEL

6. října 2013 v 9:35 | Michal Trlica
Vstupenkové stavebnice na letošní E-day byly opět dvě. Spitfire a MIG, tradičně v kamufláži BUNNY FIGHTER CLUBu. A jelikož mně není nic svaté, zase jsem obtisky určenými pro MIG vylepšil legendární Spitfire. Pokud si ještě vzpomenete na můj poslední Spitfire Mk. IX, tak nesl zeleno-oranžovou kamufláž. Tentokrát to bude ještě horší. Jen posuďte sami.
Foto:
Spodní plochy jsem nastříkal bílou, abych odlišil obě "poloviny" stroje. Povšimněte si výsostného označení.

Sd.Kfz.184 Ferdinand Dokončení

21. května 2013 v 17:44 | Michal Trlica
Po delší pauze jsem zpět s modelem Ferdinanda v měřítku 1/72. V tomto díle jsou obsaženy fotografie dokončeného stíhače a zhodnocení stavebnice i stavby celkově.
Foto:
Ferdinand na rozpáleném bojišti krvavého Kurska.

Sd.Kfz.184 Ferdinand (3. díl)

18. dubna 2013 v 17:04 | Michal Trlica
V tomto pokračování Vám bude představena jednoduchá podložka pro Ferdinanda.
Foto:
Jde o balsovou destičku se zabroušenou horní hranou. Namořil jsem ji olejovou barvou a nalakoval. Následovalo vytvoření hlíněného terénu z tenké vrstvy tmelu Milliput a zatravnění drny a kousky foliáží různých velikostí. Použil jsem i jeden keř z produkce firmy Polák.

Sd.Kfz.184 Ferdinand (2. díl)

15. března 2013 v 19:10 | Michal Trlica
Mnozí se již určitě nemohou dočkat jak to s Ferdinandem bude dál, pokud mezi tyto lidi patříte, tak dnes se to dovite. Tentokrát se podíváme jak to bylo s povrchovou úpravou modelu.
Barvení modelu jsem začal nástřikem směsi barev Tamiya XF-64+XF-1 na podvozek a snažil se tímto nástřikem pokrýt celý prostor mezy koly, pásy a vanou korby. Zároveň jsem touto směsí model i předstínoval.

Sd.Kfz.184 Ferdinand

5. března 2013 v 17:55 | Michal Trlica

Sd.Kfz. 184 Ferdinand, velitel Leutnant Karl Schrader

2./ Schwere Panzerjägerabteilung 653

Každý z vás se již určitě setkal s tímto krásným stíhačem. Ať už byl pod vašima rukama na vašem modelářském stole, či jste ho viděli v muzeu, nějakém dokumentu, na fotce a nebo se s ním projíždíte jako já ve World of Tanks, určitě uznáte, že je to moc pěkný a celkem nebezpečný stroj. A vlasně vznikl omylem. Bylo tomu tak že když potřebovala Panzerwaffe nový těžký tank, přihlásili se do výběrového řízení dva konstruktéři: Henschel a Porsche. Někteří z vás už vědí, že vyhrál Henschel a jeho tank nebyl ničím jiným než Pz.KpfW. VI Tiger. Jenže Ferdinand Porsche ještě před vyhlášením výsledků nechal ve své továrně smontovat kolem 90 ks podvozků pro svoje Tigery. Ty však už nikdo nechtěl, protože Henschelův projekt vyhrál. Porschemu bylo líto podvozky sešrotovat a tak vypracoval nový plán, tentokrát na těžký stíhač tanku na již sestaveném podvozku. Nevzešlo z toho nic jiného než Schwerer Jagdpanzer Sd.Kfz. 184 pojmenovaný po svém konstruktérovi-Ferdinand. Někdy se mu říká i Panzerjäger Tiger (P) Ferdinand. Dalších 5 podvozků bylo využito pro stavbu vyprošťovacích Bergetigerů. Ferdinand měl čelní pancíř o síle 200 mm, boční o síle 100 mm a zadní 80 mm (jen pro představu, takto silný je čelní pancíř StuGu III). Tento pancíř představoval dokonalou ochranu pro posádku vozidla před většinou protitankových zbraní té doby, ale Ferdinand naložený municí a palivem vážil téměř 69 tun. Tím pádem byl velmi pomalý a neohrabaný. To jej činilo snadnou kořistí pro pěchotu, protože neměl žádný kulomet (tento nedostatek posádky často řešili palbou z kulometu skrz hlaveň kanonu) a velitelskou věžičku s periskopy postrádal také. Zevnitř tanku nebylo tedy skoro nic vidět, proto se velitel musel často vyklánět z poklopu, což bylo v boji velmi nebezpečné. Prvního nasazení se Ferdinandy dočkaly v bitvě u Kurska během operace Citadela. V boji potřeboval Ferdinand podporu pěchoty nebo lehčích tanků. Když Georg Bose říkal že dostali jako podporu Ferdinandy, myslím že to bylo naopak. Tam se ukázaly všechny nedokonalosti strojů (jak říkal Georg Bose, vybuchovaly jim motory, ale měly i jiné problémy). Po odhalení těchto nedostatků byl zbytek strojů které přežily stažen do Německa k přestavbě na výkonnější Elefanty. Ty potom byly nasazeny v Itálii a Ardenách. To že byl Ferdinand stroj, který si zaslouží respekt dokládá i hlášení velitele 656. praporu těžkých stíhačů tanků Böhmeho ze dne 17.9.1943: Obsluha nepřátelských protitankových děl utekla po několika neúčinných výstřelech na naše stroje (Ferdinandy)." Až do konce války představoval tento stroj tvrdý oříšek pro nepřátelské tankisty a obsluhy protitankových děl.
Tak to bylo k historii tanku a teď už k modelu. Ten je od firmy Trumpeter v měřítku 1/72. Stavebnice patří mezi lepší průměr, prostě na nejnovější Revelly to nemá. Na některých dílech nalezneme nepěkné škrábance, někté je třeba tmelit, jiné zalije Surfacer. Výrobce nám dává na výběr z gumových pásů a alternativy ze článků a delších úseků. Pěkným detailem jsou leptané mřížky nad výdechy motorů, které jsou ve stavebnici obsaženy. Já jsem si stavbu dost zkomplikoval použitím soustružené hlavně od RB Modelu a antén stejného výrobce.
Osazené lepty ze stavebnice. Otvory pro tyto díly si však musíme odvrtat svépomocí.

Spitfire Mk. IX e

18. listopadu 2012 v 9:31 | Michal Trlica
Pokud si ještě pamatujete toho růžového PanzerKampfWagena V a myslíte si že větší šílenost se už udělat nedá, tak Vás teď přesvedčím že dá. No řekněte sami, viděli jste už Spitfira v zeleno-oranžové kamufláži? Jo a ještě musím napsat, že tohle je ten můj vítězný model z Vehiklu. Kdo hádal správně, napište do komentářů.
Takže další šílenost z mé sbírky:
Zespoda se tváří jako normální "devítka", až na to výsostné označení. Britské kokardy přece jen vypadají jinak.

Pz Kpfw II Ausf. F, D.A.K.-Revell 1:76

4. listopadu 2010 v 17:56 | Michal
Revellácka 2ka ve verzi F. Opět jen krabička, žádné lepty.
Foto:
1
Připraveno k nástřiku. Stavba proběhla bez větších komplikací.

Pz Kpfw III Ausf. L-Revell 1:72 Dokončení

29. října 2010 v 17:02 | Michal
No a dokončení Panzeru zde:16
Lano jsem natřel Humbrolkou 33.

Pz Kpfw III Ausf. L-Revell 1:72 1.část

27. října 2010 v 13:48 | Michal
Na chvíly jsem si odskočil od pětatřicetiny ke dvaasedmdesátkovému Panzeru III od Revellu který jsem vyhrál na Modellbrně. Lepím ho čistě z krabičky taková bezleptová dieta.
Foto:
1
Krabička 

Fokker E III Eduard 1/72

21. června 2010 v 11:13 | Michal
Trochu jsem si odpočinul od bojovky a slepil jsem Fokker E III. Mimo II. světovou válku se také trochu zajímám o letadla I. světové (velké) války. Minulý rok Na E-Dayi jsem ke vstupence dostal tento model a použil jsem na něj obtisky ze své domácí zásoby. Děj: na frontu byl z továrny dodán nový stroj proto je levé křídlo opřeno o trup a letadlo je příliš čisté. Mechanik který ho skládá si položil na levé kolo hadru do které si utíral ruce od oleje a jiných nečistot.
Foto:
Fok 1
Kokpit

Pz kpfw VI Tiger

9. března 2009 v 20:12

Zde jsou fotky mého tigeru 1 od academy

plachta je z papírové utěrky namočené v herkulesu
pohled na levý bok
pohled na zadní část

King tiger 2 porshe turret

8. března 2009 v 15:32


Tiger2 od tamiye v měřítku 1/48 je jednou z nejlepších stavebnic která my prošla rukama.

Zde je foto:
pohled na zadní část výfuky jsou natřeny směsí barev tamiya:xf56+xf64 číslo je lakováno mat. lakem revell 02
kamufláž je z barev xf60,xf61,xf64 číslo opět zalakováno
pohled zepředu pásy jsou xf56 ojeté části jsou nabarveny stříbrnou fixou
 
 

Reklama